همه چیز درباره خواص سنگ های تزئینی همه چیز درباره خواص سنگ های تزئینی .

همه چیز درباره خواص سنگ های تزئینی

انواع سنگ ها را بشناسیم

انگشتر عقیق


وقتی که طراحان طلا جواهرات و جواهر یک قطعه خوشگل و شیک ایجاد میکنند در مرحله آن‌گاه می بایست به‌این فکر باشند که از چه سنگی برای زیباتر کردن آن استعمال کنند. سنگ های مختلفی وجود دارا هستند که هریک ویژگی های خاص خود را دارا‌هستند در این نوشته ی علمی می‌خواهیم شمارا با اشکال سنگ ها و خصوصیات آن‌ها آشنا کنیم.

 خرید دستبند طلا مناسب هدیه یلدا

سنگ آماتیس (Amethyst):

آماتیس یک سنگ کوارتز بنفش رنگ می باشد که نام آن از واژه یونانی آماتیستوس (Amethystos) به معنای ” مست نشده” گرفته شده است. سنگ آماتیس یک پاد زهر کارکشته در عوض مستی می باشد و علت نام گذاری آن به یک افسانه در زمان یونان باستان بر می‌گردد که به این شرح می باشد:

در زمان یونان باستان یک خدای مستی به نام دیونیسوس (Diyonisos) دختری به نام آماتیستوس را دنبال می‌نماید. این دختر به الهه آرتمیس (Artemys) دعا مینماید که پاکدامن باقی بماند. الهه آرتمیس دعای او را برآورده می‌نماید و اورا به یک سنگ سفید تبدیل می‌کند. بعد از آن خدای مستی با ریختن اشک پشیمانی از شراب بر روی آن رنگ بنفش آن را بر می گرداند.

رنگ بنفش سنگ آماتیس در اثر رسوبات آهن و آلومینیوم و اشعه طبیعی ایجاد می‌گردد. این سنگ در اکثری از نقاط جهان مانند برزیل، بولیوی، مکزیک، افریقا، کانادا، روسیه، ایالات متحده امریکا و اروپا یافت میگردد.

سنگ آماتیس اشاره به نهایی چاکرای بدن ( چاکرای تاج) دارد. خواص شفا دهنده ی این سنگ بسیار زیاد است و بیش از آن به عنوان یک محافظ به کار گیری می‌کنند. این سنگ ضد اضطراب و استرس است و اذهان منفی را از ذهن انسان به دور می کند.

نمونه سنگ آماتیس


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ بهمن ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۵۶:۲۶ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

عقیق سیاه Agate

انگشتر عقیق


زیاد کردن تمرکز
– سهل وآسان کردن همت روده
– خاصیت تقویت کنندگی بر روی استخوان ، ردیف فقرات و پشت

– التیام عفونت ها و التهابات
– پشتیبانی کردن تن در قبال آسیب معده

-دارنده خواص گرمادهندگی
-تصحیح ساز گردش خون در تن
-بیشتراز کلیه در معالجه بیماری های پوستی و آکنه بسیار اثرگذار میباشد

 

مراقبت از اشکال عقیق:
خوشبختانه اشکال عقیق به‌عامل بافت کوارتزی خویش به اندازه سنگ‌ فیروزه حساس وجود ندارد؛ یعنی موقع شست‌وشوی معمول کاسه یا این که استحمام قادر است یار شما باشد.

با این اکنون بهتر میباشد سنگ عقیق را کمتر در معرض ماده شوینده، تغییرات دمایی و ضربه قرار دهید.

برای شارژ و تقویت خاصیت سنگ هم کافی میباشد آن را ۲ساعت در آب زلال قرار دهید و بعد از آن به اندازه ۳دقیقه و خیر بیش تر زیرتابش بی واسطه روشنایی آفتاب بگذارید.

در صورتیکه از عقیق به‌نیکی حفظ نمایید میتوانید مطمئن باشید که موقع فروش قیمت آن معدود نمی شود.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ دی ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۰:۴۷ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

عقیق آتشین دریاچه علیا

انگشتر عقیق


عقیق دریاچه علیا. اسم نادرستی میباشد برای شیشه تصنعی که به اوپال میماند.

عقیق آوندی

عقیق با روزن هایی که ارتفاع آن سنگ را هم زیرا یک شبکه یا این که دالان طی نموده و معمولا توسط مواد دیگر لبریز گردیده.

عقیق ابری

کلسدون خاکستری پر‌نور واضح تا نصفه واضح که دارنده لکه های خاکستری پررنگ ابرسان میباشد.

عقیق اوروگوایی

عقیق اوروگوایی که از بخش ریو گراندوسول به دست می‌آید.

عقیق آیداری

عقیق های ریز و کوچکی که در آیدار اوبر اشتاین آلمان تراش داده میگردد.

عقیق پدر غوری

خلنج. پدر غوری. خلنگ. عقیق چشمی. عقیقی که از لایه های گرد جزع (مهره یمنی) و کلسدون معمولی پدید آمده باشد.

 

 

عقیق باختری

عقیق مغربی. عقیق نا مرغوب و نصفه روشن را گویند.

عقیق بادامی

به آلمانی mandelachate . عقیق لوزی گون و بادامی مانند که در روزنهای سنگها پدید میاید (سنگهای ملافیر).

عقیق بارویی

عقیق استحکامی. عقیق جای نگاری. عقیق ویرانه ای. عقیق هایی که خطوط آن صورت بارو و یا این که ساختمان بلند را به سنگ میدهد یا این که مانند استحکامات کنگره ای یا این که هفت و هشت مشهود است.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۲ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۷:۳۷ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

نگهداری و شارژ عقیق زرد

انگشتر عقیق


خواهد شد. موردها مذکور، ایرادات رایجی میباشد که اکثر خانم ها و آقایان درباره‌ی جواهرات خویش مرتکب می‌شوند.

۱٫ شستن هر روزه جواهرات
جواهرات، چه رینگ وصلت باشد چه گردنبندی از روزگار کودکی، آنقدر قشنگ و فریبنده می باشند که شما دوست دارید هر روز آن‌ها‌را بیاویزید. رینگ تزویج جزو آن مدل از جواهراتی میباشد که جراحت بیشتری می‌بینند چرا که هر روز آن را به دست میکنیم. ولی در حالتی‌که می‌خواهید که رینگ وصلت تان قدمت بیشتری داشته باشد، هنگام خواب و فعالیت کردن با دستهایتان مانند پیاله شستن، رنگ آمیزی یا این که حتی زمانی دستکش های لاتکس به دست میکنید، آن‌ها را از دست هایتان در بیاورید. صرفا یادتان باشد که آن را در جایی امن قرار دهید تا گم نشوند.

عملکرد فرمائید رینگ ازدواجتان را هنگام کاسه شستن، رنگ کردن و… در بیاورید و جای امن بگذارید

۲٫ شنا یا این که گرمابه کردن با جواهرات
خیر فقط به کار گیری مستمر جواهرات فعالیت اشتباهی میباشد، بلکه شما می بایست در قوانینی یگانه مانند گرمابه کردن یا این که شنا کردن در دریا و استخر نیز آنها‌را در بیاورید. آب ماده ای میباشد ساینده. تا به اکنون به سنگ هایی که در مسیر رودخانه قرار گرفته اند، اعتنا نموده اید؟ آب به مرور زمانه سطح تمام آن‌ها‌را صاف و صیقلی مینماید. همین حادثه قادر است در زمینه ی جواهرات شما هم فیس دهد در صورتیکه آن ها را مدام در خزینه یا این که هنگام شنا به یار و همدم داشته باشید. به این ترتیب در صورتیکه می‌خواهید که قدمت جواهرات تان بالا رود، آنان را در معرض مایعات قرار ندهید.در حالتی‌که میخواهید که قدمت جواهرات تان بالا رود، آن ها را در معرض مایعات قرار ندهید

۳٫ نگهداشتن جواهرات در مکان های گوناگون
جواهرات خویش را کجا نگه میدارید؟ مسلما برای شما هم بارها پیش آمده که آنان را گم نمایید یا این که حتی ندانید کجا مخفی شان نموده اید. ولی چرا این رخداد می افتد؟ چرا‌که شما جواهرات خویش را در جاهای گوناگون نگه میدارید و هر توشه یادتان می رود کجا دنبال شان بگردید. در شرایطی‌که می‌خواهید از این سردرگمی رها گردید، همان گونه که برای کفش ها یا این که کلیدهایتان جای به سری دارید، تمام جواهرات خویش را هم در یک جای به خصوص و امن قرار دهید.تمام جواهرات خویش را هم در یک جای به خصوص و امن قرار دهید


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۱ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۲۶:۰۶ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

سنگ تراشی را چطور آغاز کردید؟

انگشتر عقیق


۱۰ سال قبلی در حالی که با پدرم برای چرای دام رفته بودم در کویر زیبایی یک سنگ توجهم را جلب کرد. صرفا به خیال و خاطر اینکه از رنگ و نقش سنگ خوشم آمده بود. گفتم میتوانم آن را در دکور منزل محافظت کنم.تعدادی سالی از این روایت سپری شد. دو مسافر از اصفهان به خور آمده بودند و سراغ سنگ می گرفتند. نخست به نظرم آمد که دنبال سنگ گرانیت میباشند البته آن گاه متوجه شدم که سنگ های قیمتی را جست و جو میکنند. از آنان خواستم دو قطعه سنگی که از کویر پیدا کرده بودم را بازنگری نمایند. بعداز اینکه سنگ ها را به آن‌ها نشان دادم تمجید و تمجیدشان سبب شد با خودم بیان‌کنم . خدارا شکر سرمایه دار شدم.

آن‌ها به شما توصیه دادند یا این که خودتان به‌دنبال سنگ رفتید؟
خیر. خودم تصمیم گرفتم هر دوران که برای چرای دام ها به کویر میروم بگردم و سنگ پیدا کنم. و از آن به آن گاه اینجانب جست و جوگر عقیق شدم.


سنگ تراشی را چطور آغاز کردید؟
۵ سال قبلی متوجه شدم کمیته یاری امام خمینی (ره) کلاس های آموزشی سنگ تراشی گذارده میباشد مشتاقانه برای یادگیری در‌این کلاس ها کمپانی کردم. ولی مسئولان فنی و ماهر نیز در‌این عمل شرکت کردن داشتند. درحال حاضر در حوزه‌ ما بخش اعظمی از زنان منزل دار با این رشته آشنا گردیده اند و هرمورد از فنی و ماهر یا این که کمیته یاری یک دستگاه گرفته اند و سنگ تراش میدهند. اینجانب نیز با اعضای خانوداه ام بدین عمل سرگرم هستم.


از کارتان راضی می باشید؟
آری خداوند را شکر دستمان به دهانمان میرسد. از سنگ تراشی یک دستمزد کارگری به دست می‌آورم و محتاج کسی نیستم . علاوه بر این با اعتمادی که مسئولان به عبد و بنده داشته اند توانسته ام دستگاه های متعددی را وارد خور کنم و جوان ها متعددی را فراگیری دهم . حتی مسئولان فنی و ماهر برای اینکه بتوانیم محصولاتمان را در چرخه بی نقص ساخت در اختیار بگذاریم دستگاه های ایجاد رکاب را به خور آورده و به امانت نزد اینجانب نهاده اند.

۱۰ سال گذشته در حالی که با پدرم برای چرای دام رفته بودم در کویر زیبایی یک سنگ توجهم را جلب کرد. صرفا به خیال اینکه از رنگ و نقش سنگ خوشم آمده بود. گفتم میتوانم آن را در دکور منزل محافظت کنم.چندین سالی از این قصه سپری شد. دو مسافر از اصفهان به خور آمده بودند و سراغ سنگ می گرفتند. در آغاز به نظرم آمد که دنبال سنگ گرانیت میباشند ولی بعد از آن متوجه شدم که سنگ های قیمتی را جست و جو می‌نمایند. از آن‌ها خواستم دو قطعه سنگی که از کویر پیدا کرده بودم را باز نگری نمایند. بعداز اینکه سنگ ها را به آن ها نشان دادم تمجید و تمجیدشان سبب ساز شد با خودم بیان‌کنم . خدارا شکر سرمایه دار شدم.

آنان به شما توصیه دادند یا این که خودتان درپی سنگ رفتید؟
خیر. خودم تصمیم گرفتم هر زمانه که برای چرای دام ها به کویر میروم بگردم و سنگ پیدا کنم. و از آن به آنگاه اینجانب جست و جوگر عقیق شدم.

 


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۵۰:۴۰ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

طبقه بندی انواع عقیق

انگشتر عقیق


تعاریفی که از عقیق در‌این بخش مشاهده خواهید کرد ، برگرفته از جامع ترین مفاهیم فی مابین المللی در زمینه ی عقیق می باشد و به شما امداد خواهد نمود که بتوانید در متن‌ها و بیانات با علاقمندان به عقیق در بقیه کشورها علی الخصوص کشورهای مجموعه کشورها اروپا و امریکا رابطه برقرار کرده و بتوانید خواسته آنها‌را از گونه عقیق شعور فرمایید. پس علاوه بر پی بردن طبقه بندی کلی عقیقها ، می‌توانید با مفاهیم عالم شناختی عقیقها نیز آشنا گردید.

او‌لین مقاله در شناخت کلی با سنگ عقیق عبارت کلسدونی (Chalcedony) است.هنگامی این کلمه و واژه گفته می شود مراد تمام اشکال عقیقها چه از نظر رنگ و چه از نگاه ماهیت است.گوهرشناسان در تفکیک سنگهای مشتق گردیده از کریستال کوارتز، کلیه گونه های سنگهای عقیق را در گروهی به اسم کلسدونی جای می‌دهند.(مبداء : en.wikipedia.org/wiki/Chalcedony)

 

معمولا مهم ترین فاکتور در نامگزاری و طبقه بندی عقیقها رنگ عقیق است و رنگ سنگهای عقیق بسته به اینکه نقش موفق در کانال کریستالی به کدام عنصر دلالت دارااست از سرخ تا رنگ زرد و خاکستری و….گسترده میباشد.درین فی مابین عقیق نباتی سپید رنگ (White Agate) خالص ترین مدل عقیق قلمداد میگردد و هرچه رنگ سپید و شفافیت این عقیق فراتر باشد ، به به عبارتی ترازو مرتبه خلوص فراتر خواهد بود.

عقیق سرخ (Red agate) که کارنلین (Carnelian, Encyclopædia Britannica – Cornelian, Oxford English Dictionary – Corneolus) نیز نامیده میگردد محبوبترین مدل فی مابین عقیقهاست و این محبوبیت به آسانی در مهرهای استوانه ای عصر آشوریان و همینطور زیورالات باستانی ارثیه از فراعنه مصر در موزه والترز (Walters Art Museum) مشخص و معلوم میباشد.این وجه تسمیه مشتمل بر عقیقهای با طیف زرد رنگ مایل به سرخ تا سرخ مایل به قهوه ای شناخته می گردد.در واقع کلمه کارنلین از اسم کرنل (kornel) که اسم نوعی گیلاس در لهجه لاتین گرفته شده‌است که در آن بنابر تشابه ،رنگ این میوه از قرمز‌رنگ گوشتی تا قهوه ای مایل به قرمز رنگ مشهود است.حتی در بین یمنیها و اعراب علاقمند عقیق این رنگ گیلاسی به عنوان العقیق الکرزی پر اسم و رسم و دوست داستنی است. گوهرشناسان عنصر پیروز و علت سرخی عقیق را اکسید آهن سه ظرفیتی ابراز می کنند. مبتنی بر تجربیات هنرمندان حکاک بیان کننده رنج این مدل عقیق نسبت به بقیه اشکال دیگر عقیق مختصری کمتر بوده و به علت نرمی و جلاپذیری خوب مطلوب حکاکی و ایجاد مهر می باشد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۳۸:۵۹ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

اهمیت سنگ شناسی چرا ؟

انگشتر
عقیق

هدف
ها ژئوشیمی هدف زمین شیمی ‌امروزی ، بررسی قوانین اشتراک موادتشکیل دهنده و کانه‌هایی می باشد که در بخشهای متفاوت پوسته در معرض فشارها و دماهای بینهایت متغییر زمین قرار دارند . برخی عنصرهای شیمیایی (اسکاندیم ، هافنیم) نمی‌توانند متراکم شوند و همچنان متفرق‌اند، بطوری که در انگشتر عقیق  سنگها بیش از یکصد میلیونیم درصد آن یافت نمی‌شوند . این سیرتکامل عنصرها ، که می‌قدرت آنان را عنصرهای بی‌نهایت دور از نیز توصیف کرد، تا به امروز استخراج نشده‌اند، تا ارزش عملی‌شان ظاهر گردد . هم اکنون به لحاظ می‌برسد در یک متر مکعب سیرتکامل‌ای کانی ، با بکار بردن روشهای تجزیه‌ای بی‌اندازه دقیق همگی عنصرهای مقام‌بندی عصر‌ای را بتوان پیدا کرد .

نباید فراموش کرد که روشهای نو در سرانجام علم نقش بسیار موثرتری از فرضیه‌های تازه دارا می باشند . عنصرهای دیگر (سرب و آهن) ، برخلاف عنصرهای بینهایت دور از هم ، در جابجایی‌های دائمی‌ خویش ، وقفه‌های متناوب دارند و در این زمان‌ها در ترکیبهایی که از خویش می‌سازند، سوای انواع متراکم می‌گردند و مدتها در آن محفوظ می‌مانند . اینک فارغ از اعتنا به تغییرات بهم پیچیده پوسته زمین در طی سرگذشت آن ، عنصرهای مزبور به طور تراکمهایی باقیمانده‌اند و جمع‌های مهمی ‌را گرد آورده‌اند که برای استخراج صنعتی مهیا‌اند .
ژئوشیمی‌
نوین ژئوشیمی ، صرفا قوانین پخش و مسافرت عنصرهای شیمیایی را در زمین بررسی نمی‌نماید، بلکه در شرایط زمین شناسی ویژه برخی نواحی به پژوهش آن ها می‌پردازد . به تیتر نمونه در قفقاز یا اورال ، راه اکتشاف کانه‌های مفید را پیدا می‌نماید . بدین ترتیب بنیانهای نظری زمین شیمی‌ نوین بیش از پیش با مسایل عملی ‌یکی می‌شوند . بنابراین اصول کلی علم مزبور سعی دارد تعیین نماید که در کجا قادر خواهیم بود تا با یک عنصر شیمیایی نامعینی عکس العمل کنیم، کجا و در چه شرایطی . برای نمونه ، می‌اقتدار یک تمرکز وانادیم یا ولفرام را یافت و چه فلزهایی نظیر باریم و پتاسیم در همجواری «پیشدستی» می‌نمایند و غالبا چه فلزهای دیگری مانند تلور یا تانتال دوری می‌جویند .
ژئوشیمی
کاربردی اخلاق هر عنصری با نهایت توجه بررسی شده‌است، ولی برای ساختن اندیشه‌ای درست از آن ، باید خاصیت و خصوصیت ها این عنصر و میل ترکیبی آنرا با سایرین یا برخلاف چگونگی جداگانه شدن آن را بشناسیم . بنابراین ژئوشیمی‌دان یک سروان اکتشاف از حیث کانی تعیین می‌نماید که در چه موضع از پوسته زمین کانه سنگ آهن یا منگنز پیدا می‌شود، در چه سنگی نهشت پلاتین کشف می‌گردد .
همچنین زمین‌شناسان را وادار به جستجوی آرسنیک و آنتیموان در خالق‌های


برچسب: انگشتر عقیق،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۵۴:۴۰ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

چه چیزی روی انگشتر حک کنیم بهتر

مستحب مؤکد می‌باشد که مردان و زنان انگشتر عقیق در دست راست انگشتر داشته باشند .در‌صورتی‌که

نگین
انگشتر از عقیق،فیروزه و
دُرّ نجف باشد، خوبتر میباشد . هر یک فواید و برکاتی داراست . عالی انگشتر عقیق می باشد انسان از هر سه انگشتر به کارگیری نماید .

از
بررسی
روایات مشخص و معلوم می شود که ثواب انگشتر عقیق از بقیه انگشتر ها عمده می‌باشد .

 

از حضرت صادق (ع) منقول است : ” هر که انگشتری از عقیق داشته باشد، عاقبتش به خوبی می شود “ .

 

از حضرت راست گو (ع) داستان گردیده : ” هر کس انگشتر فیروزه در دست کند، فقیر نشود “ .

 

از آن حضرت نقل گردیده که :” در نگاه به انگشتر دُرّ نجف ثواب حج و عمره داده می شود “ .

 

انگشتر

با
نگین عقیق و رکاب قلم زیباانگشتر فیروزه نیشابور با رکاب روحانی احمد مردانهانگشتر در نجف خطی مردانه رکاب نقره
ابو

طاهر
میگوید : حدیث فضیلت دُرّ نجف را که از حضرت صحیح گو (ع) نقل شد، برای امام حسن عسکری (ع) نقل کردم،
فرمود : ” بلی این حدیث جدم امام صادق(ع) میباشد “ .

عرض
کردم : شما هیچ چیز را بر عقیق سرخ اختیار نمی فرمایید،
فرمود : ” بلی، برای فضیلت بسیاری که در آن وارد گردیده می‌باشد .

پدرم
به اینجانب خبر دارااست : اوّلین کسی که انگشتر عقیق در
دست کرد، حضرت انسان (ع) بود و به نگین انگشترش نام های مقدّس پنج تن آل عبا را نقش کرده بود “ .

 

در

نقش
انگشتر هر یک از : ” لا‌به‌لا اله الاّ الله ” ، ” محمّد پیامبر الله ” ، ” اسم های پنج بدن آل عبا ” ، ” العزّة لله ” ،
” حسبی الله ” ، ” ماشاء الله لابه‌لا به لا به لا قوة الا بالله ” بنویسد خوب تر می‌باشد .

 

انگشتر

عقیق
پنج بدن آل عبا خط عبدانگشتر عقیق زرد رنگ خطی ماشاللهانگشتر عقیق خطی حسبی الله مردانه
انگشتری

در اسلام انگشتر حلقه‏ ای میباشد از طلا و جواهرات یانقره که معمولاً سنگی قیمتی برآن جای دارااست و در یکی از انگشتان قرار می‏گیرد .(1)

 

رهروان

هر
کیش و مذهبی برای خویش نشانه‏ای دارا می‌باشند که با آن شناخته می‏شوند؛ چنانکه مسیحیان صلیب و هندوها و
بوداییان خال سرخ در پیشانی و موهای اختصاصی به فرد دارا‌هستند .

 

اهل ایمان نیز با علاماتی شناخته می‏شوند . یکی از این علامات، انگشتر به دست راست کردن می‌باشد .

 

امام

حسن‏
عسکری علیه‏ السلام می‏فرماید : نشانه‏ های مؤمن ، پنج چیز می‌باشد : پنجاه و یک رکعت نماز گزاردن ،
زیارت

اربعین
، انگشتر به دست راست کردن و جبین را در سجده بر خاک نهادن و قرائت « بسم الله الرّحمن الرّحیم »
با صدای بلند .(2)

 

انگشتر

عقیق
آبی با نقش بسم الله زیبا
به
کارگیری
از
انگشتر ، سنّتی هست که پیامبر گرامی اسلام به آن اهمیّت می‏داد (3) و پس از نبی‏ مکرم، اهل بیت
علیهم السلام و پیروان آن ها بر انجام دادن این سنت محمدی صلی‏ الله‏ درمقابل ‏و‏آله پافشاری ورزیدند .

هنگامی
پیامبر خدا
صلی‏

الله‏
علیه‏ و‏آله شریعت خویش را به مردم ابلاغ کرد، در اواخر سال ششم هجری به پادشاهان و امپراتوران بزرگ عصر
خویش نامه‏ هایی نگاشت و آن ها را به پذیرش دین حق دعوت کرد .

آن‌گاه
از آن برای قانونی ساختن نامه ‏ها دستور بخشید انگشتری
بسازند و نامش را بر آن بنویسند تا به‌این وسیله نامه‏ ها را مهر زند .(4)

 

این

انگشتر،
که بیان کننده اولی انگشتر پیغمبر اسلام صلی‏ الله‏ علیه‏ و ‏آله بود، همواره تا آخر عمر مبارک حضرت زمینه استفاده
قرار می‏گرفت . پس از وی امامان معصوم علیهم‏ السلام نیز به «تختم» مقید بودند و یک یا یک‌سری انگشتر داشتند .

انگشتر
در
اولِ کار علاوه بر ثواب، جهت رسمیّت بخشیدن به نامه‏ ها و مهر کردن آن قضیه به کارگیری قرار می‏گرفت .

به
تدریج این سنت
محمدی در در بین خلفا و سلاطین به گونه‏ ای دیگر رایج شد .

برخی
از آن‌ها از انگشتر های گران بها و آن نیز چه بسا به
قصد فخر فروشی و تجمّل به کارگیری می‏کردند .

به
تدریج مهرها از انگشتر انقطاع شد و محافظت مهر سلطنتی یکی از پستهای
دربار شد .علما

و
مراجع تقلید نیز در پاسخ نامه‏ های شیعه ها متن خود را مهر می‏زدند و به منجر اهمیّت و قیمت مهر در
نگهداری آن می‏کوشیدند . به تدریج قیمت مهر رسمی شد و برای جاعلان آن، مجازات سنگینی معین گردید .

 


برچسب: انگشتر عقیق،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۵۷:۰۰ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

کلرید نقره

این نمک سفید رنگ نیز یکی از رایج ترین نمک های نقره می باشد که همه کسانی که در بازیافت نقره مشغول به کار هستند با آن برخورد داشته اند. برای تولید کلرید نقره کافی است  انگشتر عقیق که پس از حل کردن نقره در اسید نیتریک و تولید محلول نیترات نقره، مقداری نمک یا جوهرنمک به محلول اضافه کرد تا رسوب سفید رنگ کلرید نقره در محلول تشکیل شود. مهم ترین ویژگی کلرید نقره این است که حلالیت بسیار کمی در آب و حتی اسیدها دارد.

سولفات نقره
این نمک نیز مانند دو نمک قبلی سفید رنگ است. فرایند تولید سولفات نقره مشابه کلرید نقره است یا این تفاوت که به جای نمک یا جوهرنمک باید مقداری اسید سولفوریک به محلول نیترات نقره اضافه کرد. البته این نمک در پروسه بسیار خطرناک با حل شدن نقره فلزی در اسید سولفوریک غلیظ و داغ هم تولید می شود. لازم به ذکر است که حلالیت سولفات نقره در آب و در دمای اتاق، 8 گرم بر لیتر است.

بازیافت نقره
نقره را از همه وسایل و موادی که حاوی نقره هستند و در بالا به برخی از آنها اشاره شد، می توان بازیافت کرد مگر این که بازیافت نقره از آن وسایل یا مواد به دلایلی به صرفه نباشد. از آنجایی که این فلز در اسید نیتریک حل می شود و بقیه اسیدهای رایج قادر به حل آن نیستند، معمولا کلیت پروسه بازیافت نقره از وسایل و مواد مختلف یکی است.

درواقع در همه این موارد سعی می شود که نقره در اسید نیتریک حل شود تا بعد با روش های مثل سمنتاسیون یا کلرید نقره از محلول رسوب داده شود. لازم به ذکر است که قبلا مقاله ای پیرامون روش بازیافت نقره در سایت منتشر شده است که علاقمندان به این موضوع می توانند آن را مطالعه فرمایند.

 


برچسب: انگشتر عقیق،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۵ دی ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۷:۱۳ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)

نگرشی نو در جواهرات و رهیافت انرژی درمانی

نگین های جواهر ، مجموعه ای از کانی های طبیعی ، سنگ ها ، شبه کانی یا شبه سنگ ها و فسیل ها ی قیمتی و نیمه قیمتی با منشا معدنی یا این که غیر معدنی می باشد ؛ که از جمال ودلربایی بسیاری انگشتر عقیق  برخوردار بوده و مقبولیت عام دارا‌هستند .

تحقیق پیرامون نگین های جواهر ، از جهات متعدد قابل مطالعه و چک می‌باشد . کانی شناسی علمی ، در دو شاخه ی اکتشاف و استخراج ، غیر از مشاهدات ظاهری به عناصرسازنده ( ترکیب شیمیایی ) ، ساختار تبلور ( کریستالوگرافی ) و خاصیت اُپتیکی یا میکروسکوپی نگین ها دقت نموده و به دنبال کاربردهای جدیدی برای آن ها در صنعت می گردد و مورخ کانی شناسی نقطه لحاظ های دانشمندان قبل را مورد مطالعه قرار می دهد . کانی شناسی اجتماعی نیز ، جایگاه کانی های جواهر را در فرهنگ و یقین های ملـل ارزیابی نموده به نقل آثار معنوی آن می پردازد .

مقبولیت
سنگ های جواهر
قلیل مانند بودن رنگ ها ، در نگین های اصیل و قیمتی و تنوع ، درخشندگی و جذابیت بی نظیر آن ها ، توجه عموم را به خود جلب نموده می باشد . به طوری که اکثری از مردم غیر اَز بهره مندی از دل فریبی وزیبایی افسون کننده ی جواهرات و به فعالیت گیری آنها در زینت آلات خویش برای هر یک بها و قداست خاصی قائل شده اند . نقش جواهرات در تمدن ملی و باورهای مذهبی ملل ، جایگاه ویژه ای داراست . هر قومی با سلیقه و عشق و علاقه ی بسیار واستفاده از هنر و ابتکارخود ، از گوهرهای ارزشمند برای تزیین کاخ ها یا این که عباد تگاه ها و ساخت تمثال قدیسین استفاده کرده اند .

پژوهشگران ایرانی در زمان پس از اسلام نیز دقت و عنایت ویزه ای به گوهر ها و سنگهای شفا بخش داشته اند که از این میان می بضاعت به ”صباح بن عمران“ از جواهر شناسان قسم هارون الرشید خلیفه عباسی و”عطاربن محمد“ منجم و تالیف کننده کتاب ”منافع الاحجار“ اشاره نمود .ابن سینا ، حکیم عالیقدر فارسی نیز ، در معالجه رغبت به خودکشی از «سیترین» استفاده می کرده است .
احتمال دارد به نترسی بتوان ذکر کرد پر ارزشترین و مهم ترین کتب گوهر شناسی ایران ، کتاب “الجماهر فی الجواهر“ تالیف ابوریحان بیرونی به گویش عربی و رساله ” تنسوخنامه ایلخانی“(معروف به رساله جوهریه)تالیف خواجه نصیرالدین طوسی به زبان فارسی میباشد . تنسوخنامه ایلخانی که در قسم پادشاهی هلاکوخان(۶۵۳-۶۶۳ ه ق) و به فرمان وی بوسیله خواجه نصیر الدین طوسی به فن تحریر درآمده ، شامل منافع و خواص و صفات گوهرها و سنگهای بیش ارزش هست .

تنسوخ نامه تا مدتها اثری بدیع پنداشته می شد و گمان می رفت که عرائس الجواهر و نفایس الاطایب ابوالقاسم عبداللّه بن محمد کاشانی از روی آن متن شده باشد، البته با پیدا شدن جوهرنامة / جواهرنامة نظامی از مؤلفی دارای شهرت به نیشابوری ، مشخص و معلوم شد که این کتاب مبداء مشترک تنسوخ نامه و عرائس الجواهر بوده می‌باشد ، با این تفاوت که کاشانی و طوسی هر کدام اطلاعات محلی و فردی و مصطلحات بازه خود را بدان افزوده و در حق تقدم و تأخر مطالب تغییراتی داده اند . تا پیش از یافته شدن جواهرنامة نظامی ، تنسوخ طومار را دو‌مین اثر با اهمیت در کانی شناسی پس از جماهر ابوریحان بیرونی می شمردند و مبتنی بر شماری از منابع متقدم دورة اسلامی ، مثل اثرها جابربن حیان ، کندی ، محمد زکریای رازی ، عُطاردبن محمد و بویژه الجماهر بیرونی ، می دانستند . این به رغم تفاوتهای بسیار میان جماهر و تنسوخ نامه بوده می باشد ؛ مثلاً، بیرونی مجموعاً ۳۲ مادّة کانی و آلی را ذکر کرده که تقریباً نیمی از مطالب نقل گردیده در تنسوخ نامه است ، ولی شرح و تفصیل آن فراوان بخش اعظم می باشد .
تنسوخ طومار مشتمل هست بر ابتدا دربردارنده دعا و علت نامگذاری و معرفی مطالب کتاب ، و چهار مقاله که هرکدام غالباً یک سری فصل دارااست . در مقالة نخستین در بارة نقش بخارها و پرتو خورشید در تکوّن کانیها کلام رفته ، که کاملاً مشابه به نظریة ابن سینا است ( زندگینامة علمی دانشوران) . در همان مقاله مؤلف ، همة رنگها را پدید آمده از سفید و سیاه می داند و دیگر رنگها در حدفاصل این دو قرار دارا‌هستند . در مقالة دوم از ۶۴ مادّة کانی بیش از تمامی به یاقوت و مروارید و زمرد و الماس و لعل پرداخته شده است . مقالة سوم در بارة نحوة بروز و شرح ویژگیهای هفت فلز، چهار همبسته (آلیاژ)، سه مادّة جانوری و سه مادّة گیاهی هست . مقالة چهارم اختصاص به عطرها و دو «معجون نفیس » و جز اینها دارااست . هر مطلب معمولاً دربرگیرنده این اطلاعات در بارة هر مادّه است : انواع ، اَشباه ، عیبها، شیوة جلادادن ، طریق محک زدن ، بها، منافع و خواص ، محل معدنها، و خبر ها و حکایات مربوط به آن .

یک درمانگر زن صاحب نام – هیلد گارد ” -درقرن دوازدهم میلادی( اروپای قرن ها وسطی) در کتاب پر اسم و رسم خویش به اسم “فیزیکا” به طور مفصل به توضیح خواص درمانی سنگهای نیمه قیمتی پرداخته می باشد .از فراز های این کتاب مطلوب می باشد به این معنی اشاره شود: ” پزشکان برای معالجه بیماریها باید دیدی کل نگر نسبت به وجود آدم داشته باشند و تاثیر عوامل محیطی مانند ارتعاشات در یافتی از سنگهای شفابخش را نیز در درمان بیماری ها حیث کنند .“
هیلدگارد ضمن اصلاح عادتهای زندگی (عادات غذایی،خواب واستراحت کافی) بیماران خویش ، با توجه به طالع نجومی و طبایع اشخاص گوناگون ، به معالجه های ارگانیک می پرداخت . یک عدد از این درمانهای طبیعی شامل قراردادن سنگهای مختص برروی نقاطی از بدن و نوشیدن آب از ظرفی بود که سنگهای شفابخش به مقطع یک شبانه روز در آن قرارداده شده .


برچسب: انگشتر عقیق،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۰ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۰۱:۵۳ توسط:sayyad موضوع: نظرات (0)